• Luci

Poslouchej svou intuici

Poslouchat srdce se vyplatí - vždy, všude a za jakýchkoliv okolností. Vypni projednou hlavu a zaposlouchej se do hlasu svého srdce!

A tak je tady první „O mě“ blog post a já jsem sama zvědavá, co se bude dít :)

Jedna z věcí, která mě charakterizuje, je to, že dost spoléhám na svou intuici. Ať se zdají rozhodnutí sebe víc nelogická (jako třeba odjet na druhý konec světa na 3 měsíce téměř bez peněz a plánu), tak spoléhám na pocity, intuici, volání duše.


Co mě dovedlo k tomuto psaní byl ranní pohled na hromádku knížek, které mi nedávno dorazily z Anglie. Jógová anatomie, aromaterapie, jin jóga. Vše k tématu, ve kterém se již nějakou dobu rozvíjím – péče o tělo i mysl.


„Naše tělo je náš chrám a zaslouží si naši péči.“


… kolikrát jste tohle slyšeli, nebo si to dokonce sami řekli? Jak často se ale touto moudrostí opravdu řídíte?


To, co vkládáme do úst, to, co nanášíme na tělo, jaké myšlenka nám pobíhají hlavou, jak často a důkladně si uklízíme prostor kolem sebe ale také v sobě, jakými lidmi a činnostmi se obklopujeme, co prožíváme, co tvoříme, čím se rozveselujeme, jak se díváme na svět okolo, ale hlavně – uvnitř nás samotných. Tohle je malý výpis aspektů, které ovlivňují náš život a které máme plně ve svých rukou. Zopakuji – které máme plně ve svých rukou.


Tomu, co patří do našeho bříška, na naši pokožku a do naší hlavy se budu věnovat v jiných příspěvcích. Nyní chci zabrousit malinko jinam. Vrátím se tedy k těm knížkám.


Už s koncem roku jsem začala cítit silnou potřebu se vzdělávat. Zahrabat se do postýlky a číst si. Číst, psát, zvýrazňovat, zkoušet, posouvat se dál, výš, hloubš. Vůně esenciálních olejíčků mě provází už nějakou dobu hlavně v aromalampě a při saunových ceremoniálech, které vedu ve wellness zóně Olomouckého aquaparku. Základ v podobě účinků jednotlivých olejů při inhalaci mi však přestává stačit. Čím dál více si uvědomuju, jak moc vůně ovlivňují náš dennodenní život. Oblíbený parfém, vůně právě připravené večeře, žhavý asfalt, který zchladí letní bouřka,… náš mozek registruje neuvěřitelné množství roztodivných pachů, které nás ovlivňují na vědomé i podvědomé úrovni. Pokud o nich máme určité znalosti, můžeme je krásně využít v náš prospěch. Láká mě představa, že si umím sama pomoci od jakékoholiv nepohodlí, ať už fyzického či psychického původu. Líbí se mi pomyšlení, že mohu vůní ulevit od bolesti, navodit euforii nebo vyčistit prostor od negativních energií. Touha po znalostech v aromaterapii se u mě pojí s další láskou – a tou je jóga. Má mnoho podob, mnoho vysvětlení, mnoho pojetí – žádná slova však nemohou popsat, co pro mě jóga představuje a tak se o to ani nebudu v tomto článku pokoušet.


Volání po sebe-vzdělávání mě dostalo k úžasnému online knihkupectví Book Depository. Věděla sem, jaké téma chci studovat, nenapadlo mě však, že po zadání slov „aromatherapy“ a „yoga“ na mě vyběhne téměř 19.000 kusů knih! A tak začal proces, který by mnoho z Vás označilo asi jako „vnitřní boj“.


Jakého autora? Které téma? Něco konkrétního nebo spíš obecného? Možná bych si o tom měla něco víc přečíst… nějaká doporučení, hodnocení čtenářů, recenze uznávaných knihomolů… potřebuji ty knihy? Kdy je budu číst? Opravdu je má angličtina na takové úrovni? Nenajdu je levněji v nějakém antikvariátu v Česku? Jak si z takového množství vyberu ty pravé? A hlavně – kolik si jich tedy vlastně objednat?!


Chvilku mě bavilo se proklikávat jednotlivými tituly, googlit recenze, filtrovat zespoda nahoru a shora dolů, porovnávat ceny, šmejdit v antikvariátech,… pak jsem si ale uvědomila, že jakkoliv se rozhodnu – bude to správně. A tak sem si pustila hudbu do sluchátek, pořádně se nadechla a zaposlouchala se. Ne však do melodie hudby, ale do hlasu vlastního srdíčka.

Výběr knihy o aromaterapii mi ulehčilo osobní doporučení osůbky, která je dle mého názoru v této oblasti velmi znalá. Dál jsem tedy nehledala a s důvěrou hodila knížky do virtuálního koše. U jógy zase pomohla jasná a jednoduchá otázka – „Co se chci dozvědět?“ – něco málo z historie, různá dechová cvičení a meditace, anatomii lidského těla, všemožné variace asán a více informací o jin józe. A už to lítalo. Knihy jako by se samy zjevovaly, upoutávaly mou pozornost názvy, grafickým zpracováním či štítkem o slevě. Voňavé svíčky všude po pokoji, příjemná hudba, klid a já sama – to vše jako by rozpoutalo vesmírnou hru, nápovědu Vyššího Já. Nemohla jsem vědět, zda budou či nebudou „ty pravé pro mě“, důvěřovala jsem však pocitům, které mě při výběru provázely.


Vybráno, pro jistotu probráno v hlavě a jdeme platit. Konečná cena kolem 2.500 Kč se mě pokusila vytrhnout z vesmírného proudu a pocitu naprosté správnosti. Mysl začala hodnotit a přihrávat věty typu: „Fakt jich potřebuju tolik?“ „Vždyť to nemám šanci nikdy přečíst!“ či „Neměla bys utrácet, když teď nemáš stabilní práci“. Dříve bych těmto hlasů možná podlehla a názor změnila. Nyní to však bylo pouze úsměvné švitoření, které jsem zaregistrovala a absolutně se jím nenechala rozhodit. Pocit správnosti byl dostatečně silný a srdíčko plesalo a radovalo se u představy, jak sedím v pelíšku zavalená moudrostí z těchto knih, popíjím čajík a znalosti nabývají na intenzitě.

Knížky přišly ve 3 balíčcích a na každý sem se těšila jako malé dítě před Vánoci. První dotek, letmé nakouknutí dovnitř, mírné zděšení se nad použitou gramatikou (hlavně u anatomie!) a poté slastný pocit splněného přání. Srdce jako by mě doslova pohladilo zevnitř a poděkovalo, že jsem jej poslechla. Pocit naprosté spokojenosti, lásky, štěstí a vděčnosti. Vděčnosti za to, že jsem postavila intuici na první místo a dovolila si naprosto se odevzdat vesmírným nápovědám. Vděčnosti za uvědomění, že stejná vibrace přitahuje stejnou. Pokud bych knihy kupovala s pocitem nedostatku peněz, zákonitě bych v nedostatku peněz setrvávala. Vděčnosti za naprostou otevřenost a pocit hojnosti, který jsem si s nákupem knih spojila. Dala sem totiž vesmíru najevo, že mám dost, abych si splnila tento malý sen a upřímně z hloubi duše se radovala.

„Když něco chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“

Dala sem vesmíru najevo, co mě činí šťastnou a věřím, že je zde v tomto životě – v této hře – pro mě a chce, abych se radovala. Už sem se o tom mockrát přesvědčila a miluju tohle vesmírné spojení.Jako první sem se vrhla sem se do čtení Yin Yogy a udělala to tentokrát úplně jinak. Většinou sháním knihy v antikvariátech

a i tak je otevírám, přenáším a používám velice opatrně, abych je poté mohla poslat dál a nejlépe získat i nějaké penízky za koupi zpět. Teď jsem se na ni však podívala jako na studijní materiál, učebnici, nádhernou studnici moudrosti, která si zaslouží být dopodrobna zkoumána, vybarvována a zaplavována mými poznatky. A tak si do ní píšu, zvýrazňuju, doslova do ní vstupuju a ona zas vstupuje do mě.
Jaké je tedy poselství tohoto příspěvku?

Následuj své srdce. Vždy, za jakýchkoliv okolností, ať se zdá rozhodnutí jakkoliv nelogické a mysl a okolí tě zásobují všemožnými „proč“ a „proč ne“. Jak se u toho cítíš Ty? Co tě činí šťastnou, šťastným? Až moc v dnešní době přejímáme názory druhých a zapomínáme na sebe. Jdi si tentokrát za svým a na ostatní se neohlížej. Prociť si nejistotu, všimni si strachu a poděkuj mu, že přišel. Zavři si oči, zhluboka se nadechni a poslouchej své srdce. Co Ti našeptává? Uvědom si, co na tebe křičí mysl a co Ti láskyplně radí srdce. Nyní se rozhodni a přijmi zodpovědnost za jakékoliv následky, které se dostaví. Vše se vždy děje správně. Jednáš-li navíc vždy dle vnitřního volání, nemůžeš se splést. Prociť si radost, lásku, důvěru v sebe sama. Rozhodni se neposlouchat odsuzující mysl a otevři se svému srdci.


Na závěr ještě malá rada: Pamatuj, že ne vždy dostaneme to, co chceme, ale vždy dostaneme to, co v dané situaci potřebujeme. Ať je tedy výsledek jakýkoliv, je to správně. S odstupem času uvidíš souvislosti a i zdánlivě negativní prožitky budeš přijímat s láskou a vděčností.

O tom však zase příště.


51 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Facebook - Bílý kruh
  • Instagram - Bílý kruh
  • YouTube - Bílý kruh

"Když něco chceš, celý vesmír se spojí, abys toho dosáhl."

Alchymista, Paulo Coelho

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now