• Luci

Menstruace nemusí být bolestivá, pokud víte, jak na ni

My ženy jsme velmi proměnlivé, nestálé, nepochopitelné nebo snad lépe - nepochopené. Jsme totiž cyklické, jako Matka příroda. Čtyři roční období, čtyři fáze ženy. Pokud se však v těchto cyklech nevyznáme my samy, jak můžeme chtít po okolí, aby nás pochopilo? Rozhodla jsem se s Vámi posdílet svou vlastní cestu k pochopení a hlavně přijetí ženské cykličnosti, protože věřím, že Vám může být inspirací.


Nejsnáze viditelná, avšak velmi často nenáviděná fáze, je fáze vědmy, období menstruace.

Jsme bolavé, unavené, nespolečenské. Chceme jen spát a veškeré povinnosti hodit za hlavu. Nechceme komunikovat, vést porady, odevzdávat projekty nebo se starat o děti či dům. Chceme, aby se konečně někdo postaral o nás, nebo nás častokrát pouze nechal být.

Cítíme se vyždímané a na pokraji svých sil. To je čas, kdy je potřeba se zastavit.

VĚDMA

"Úplně mi stačí ležet. Nic nedělat je najednou tak snadné. Nic. Jen dýchat. Občas si dojít na záchod, dát si chladnou sprchu, vypít sklenici vody a zase si lehnout. Svět okolo jako by neexistoval. Je mi jedno, že venku svítí slunce, které tak miluju, že se koná akce, kterou bych si jindy absolutně nemohla nechat ujít, že „bych měla to či ono“. Všechno je jedno. Svět se smrskne do malé bubliny těsně kolem mého těla a pozornost na rozdíl od ostatních fází nejde ven, ale dovnitř. Život je najednou tak jednoduchý. Ke spokojenosti mi stačí naprostý základ – pohodlná postel, voda, kousek ovoce. Neřeším, co bylo, ani co bude. Jenom tak jsem a přesunuju se maximálně mezi postelí, kuchyní a koupelnou. Vypínám okolní svět, dovoluji si odpočívat.


Mnohem méně jím, mnohem více spím – a to opravdu enormně. Často se probudím brzo ráno, jdu se opláchnout a vyprázdnit a zase ulehám. Usínám na dalších pár hodin, budím se, čůrám, piju vodu, jím pár kousků ovoce a znovu ulehám. Tento koloběh se opakuje stále dokola, první den, druhý den, pak už to většinou není potřeba. Vnímám, že tyto dva dny „ničeho“ jsou pro mě velmi posilující, obrozující a čím dál tím více se na ně těším. Vše se začalo měnit ve chvíli, kdy jsem se skamarádila se svou menstruací a přijala potřebu vlastního těla k tomuto odpočinku, k této obrovské změně a zastavení."


Menstruace je jako zima. Tichá, strnulá, někdy bolavá, ale velmi potřebná. Bez zimy by totiž nemohlo přijít jaro. Žena je jako Matka příroda - cyklická. V zimě odpočívá, rekapituluje, často prožívá vděčnost za maličkosti, které v jiných fázích snadno přehlédne. Soustředí se pouze na uspokojení základních potřeba, je plně přítomná v „tady a teď“, nechce nic navíc, stačí jí pohlazení po vlasech a teplé objetí.

Ne vždy jsem však fázi vědmy vnímala jako dar odpočinku. Menstruace mi byla na obtíž – troufám si napsat, že to určitě znáte. V mládí jsem hrála závodně volejbal a i přesto, že se nejednalo o žádnou velkou ligu, tréninky byly povinné, pravidelné a hlavně – velmi dynamické. Nepřijít na trénink či zápas pro mě bylo nepřijatelné – vždyť bych přece zradila celý tým. A tak sem raději zrazovala sama sebe a své tělo. Tampón to jistil a tréninky jsem vždycky nějak zvládla. Následné křeče jsem si s tím už spojit nedokázala. Nikdy mi totiž nikdo neřekl, jak menstruaci prožívat. Co dělat, aby to byl čas zaslouženého odpočinku a regenerace. Ve škole jsme dostali balíček od Always s menstruačním kalendářem a vložkou a jednalo se snad o tu nejtrapnější hodinu z celého školního roku!

(O tom, co nám tabuizování menstruace a sexuality obecně způsobuje, se blíže zmíním v dalším článku)


I já jsem vyrůstala ve společnosti, kde „bez práce nejsou koláče“ a tak odpočinek se vždy rovnal flákání. Doteď si velmi živě vybavuji větu svého třídního učitele na střední škole, která zněla:

"Menstruace je úžasný dar, kterého byste si měly vážit. Vaše těla se každý měsíc samy čistí, zbavují se všeho nepotřebného a připravují se na důležitý životní úkol – dát život.“

Jak sem ho za tohle nenáviděla! „Je nad slunce jasné, že vůbec neví, o čem mluví. Je to chlap, nikdy menstruaci neměl a mít nebude! Těm obrovským bolestem, křečím a krvácení říkáš dar?“ - chtěla jsem v tu chvíli vybuchnout. Cítila sem tak obrovskou nenávist vůči jeho slovům, tak obrovskou křivdu, zradu… podvědomě ne však vůči tomu, co řekl, ale vůči svému vlastnímu tělu. Proč mě mé tělo tak trápí, proč mě křeče přivádějí až do bezvědomí a do odporného a sterilního nemocničního prostředí? Jako dar sem to tehdy teda vůbec neviděla…


Každoměsíční bolesti jsou však velmi vysilující a dřív nebo později Vás přivedou k zamyšlení nejen nad tím, proč se to všechno děje, ale také nad tím, jak to změnit. Neměla jsem v té době kolem sebe žádnou ženu, která by mi v této oblasti mohla jít příkladem. Doma jsme spolu moc nekomunikovali, natož o takových tématech, a na bolest mi byl vždy podán růžový prášek. Už tehdy sem ale cítila, že ten mi v tom nepomůže, že se s tím musím „nějak poprat sama“. A tak sem se měsíc co měsíc trápila v bolestech a to nejen bolestech fyzického těla, ale také bolestech na úrovni duchovní a mentální. Když ustaly menstruační bolesti, přišla mi do života kvasinková infekce. Neustále se opakující, trýznivá, hrozná a tolik nepříjemná vaginální mykóza, která je u mě příběhem na celou knihu, nebo minimálně celý další článek. Občas se tyto dva „dary“ spojily a byly se mnou ve stejnou chvíli. Někdy to bylo intenzivnější, jindy zase méně. Roky však ubíhaly a ubíhaly. S hormonální antikoncepcí, nebo bez, s partnerem, nebo bez, s tampóny, nebo bez, stále však s bolestmi a převahou mužské energie.

Dlouho jsem neuměla přijmout fakt, že jsem ženou. Nikdo mi nikdy neřekl, jak být ženou. Nikdy jsem nerozuměla tomu, proč jsem v pondělí jiná, než v pátek a proč jde mé tělo jakoby proti mně. Porozumění, to je ten klíč. Je potřeba si porozumět. Všimnout si změn, určitých společných znaků, prvků a situací, které se neustále každý měsíc opakují. Točí se v kruhu, v kruhu zvaném ženská cykličnost.

A jak tedy prožívám menstruaci teď? Dovoluji si vypnout a plně poslouchat vlastní tělo. Udělám si alespoň dva dny volna a zřeknu se veškerých povinností. Naprosto suverénně postavím sebe na první místo. V mém diáři je jedna jediná poznámka, ta nejdůležitější – menstruace. Přestala sem si plánovat i činnosti, které v tomto odpočinkovém čase můžu dělat – číst si, psát deník, malovat hennou, dodělávat resty na notebooku,… Prostě odpočívám. Tečka. Občas se probudím a mám chuť si pustit film, tak to udělám a stejnak zase brzy usnu. Někdy si vezmu do ruky knihu, cítím se relativně „plná energie“ a po dvou stránkách zase usínám. Naučila sem se to nehodnotit a prostě si jen tak plynout. Už necítím potřebu alespoň dočíst kapitolu nebo dokoukat film. Prostě vše odkládám, když si mé tělo řekne o spánek. A že ho je v období vědmy dostatek. Jsem téměř nonstop nahá a praktikuji volnou menstruaci. S nikým se nevídám, nemluvím, jsem doma, ležím. Bolesti postupně mizí, délka krvácení se zkracuje, stejně jako intenzita a já se na čas menstruace čím dál víc těším. Aktuálně začínám s bylinnou napářkou a dalšími očistnými technikami, protože už se nesvíjím v bolestech a tak se mohu naplno ponořit do dalších darů, které tato fáze nabízí. Trvalo to mnoho let (řekla bych téměř 10), výsledek je však mnohem větší odměnou, než bych si kdy dokázala představit.


Tohle byla velmi stručně shrnuta moje cesta od ukrutných bolestí a nenávisti vůči vlastnímu tělu až po stav, kdy se na menstruaci těším a opravdu ze srdce ji konečně vnímám jako dar. Pokud Tě moje cesta zaujala a vnímáš, že bys se mnou chtěla sdílet svůj příběh, určitě se mi můžeš ozvat, jsem tady pro Tebe. Chceš-li se o ženské cykličnosti dozvědět více, začti se také do ostatních článků, které se budou postupně objevovat na našem blogu. A hlavně: chceš-li svou menstruaci prožívat radostně, dovol si postavit samu sebe na první místo a odpočiň si.


Vlastní poznatky a pár praktických rad k radostnějšímu prožívání menstruace pak sdílím zde.


S láskou,

Luci

105 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
  • Facebook - Bílý kruh
  • Instagram - Bílý kruh
  • YouTube - Bílý kruh

"Když něco chceš, celý vesmír se spojí, abys toho dosáhl."

Alchymista, Paulo Coelho

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now