• Luci

Menstruace bez pomůcek není sci-fi. Poradím Ti, jak na to!Zůstaň uvnitř klidná, vnímej jen, jak krev vytéká volně ven. Nesejde na tom, zda ulpí na oblečení, na dece či na podlaze. Vnímej každičkou kapičku, každý moment, kdy z tebe krev odchází, jako očistu a co nejvíce se v ten moment uvolni. Povol všechny svaly, veškeré napětí, povol sevření víček, pootevři ústa a zhluboka hlasitě vydechni.


Vnímej svou dělohu jako květinu, která se postupně otevírá a sdílí svou esenci, svou vůni, svůj nektar. Dovol, aby se tvá krev vylila na zem, když ležíš nahá v trávě. Dovol, aby se voda ve vaně zbarvila dorůžova. Dovol si svou krví namalovat obraz.

Následuj potřeby vlastního těla – buď klidná, jemná, hýbej se pomalu, nespěchej. Utop se v hlubokém pohledu do partnerových očí, ztrať se na hodiny ve zpěvu ptáků, libuj si v chuti čisté vody. Obrať se do sebe, tam hledej odpovědi, ponoř se do nitra a veškerá trápení nech vyplout na povrch. Popros pak vodu, aby Tě omyla, požádej vítr, aby Tě pohladil. Je to čas odpuštění, čas vděku a odpočinku. Odpusť, sobě i druhým.


Svobodná či volná menstruace – chvíle naprostého slazení s vlastním tělem, se svým cyklem, se svou menstruací. Technika naslouchání vlastním potřebám, pochopení procesů, které probíhají v těle ženy v období menstruace. Nekrvácíme nepřetržitě, od počátku menstruace až do jejího konce. Krev z nás vytéká v určitých intervalech, až je jí nahromaděné určité množství, děložní čípek se otevře a krev může odejít. Tento moment můžeme vysledovat, můžeme jej ovlivnit. Menstruace se pak stává intimnější, vědomější, radostnější.


Jak na to?

ZAČNI POSTUPNĚ – pokud šla prozatím menstruace mimo tvé plné vědomí a vždy sis ji „tak nějak přežila“, možná skok hned ke svobodné menstruaci nebude tím nejplynulejším přechodem – to však neznamená, že to není možné! Pokud se tato technika k Tobě dostala právě teď a cítíš, že ji chceš zahrnout do svého života – směle do toho :) moje rada pak zní:

NETLAČ NA SEBE A PŘIPRAV SE NA TO, ŽE TO OBČAS NEVYJDE

Vzít si volno v práci, odhodit tampóny, zalézt do postele a užít si svou první volnou menstruaci zní možná jako dobrý plán, který by však nemusel vyjít úplně dle tvých představ. Chce to cvik, trpělivost a velkou míru laskavosti. Vžij se do role malého dítěte, které se učí chodit. Nikdy sem neviděla dítě, které by se ve svých začátcích mlátilo do hlavy po tom, co zase spadlo na zadek. Vždyť už je přece dost velké a mělo by to zvládnout. „Támhle Kája odvedle už to má zmáknutý, tak proč ne já?“ … protože, všechno má svůj čas a nové návyky potřebují trénink. Mnohdy je potřeba se párkrát spálit, než si zapamatujeme, že na horkou plotnu se nesahá. Stejně tak se Ti možná první zkušenosti s volnou menstruací nebudou dařit přesně podle návodu. To však vůbec nevadí – buď k sobě laskavá a stejně jako to malé dítě to zkoušej znovu a znovu. A že se Ti to nedaří tak, jak bys chtěla? Možná na to tvé tělo ještě není připraveno. Možná pro Tebe není volná menstruace vhodná v rámci celého cyklu. Můžeš ji praktikovat tzv. „part time“ – na pár desítek minut denně, jen některé dny z cyklu nebo třeba ob měsíc. Zde více než kde jinde platí:


POSLOUCHEJ SVÉ TĚLO

Aby si mohla vypozorovat, kdy už je potřeba krev z těla vypustit ven, nejdříve se musíš naučit poslouchat své tělo. Pár cyklů odteď se snaž co nejvíce vnímat své ženské orgány – a to nejenom během menstruace. Dokážeš cítit své vaječníky? Dokážeš se nadechnout až do dělohy? Víš, jakou funkci vykonává děložní čípek? Pročti si příslušnou literaturu, pusť patřičná videa a pak se vrhni do pozorování vlastního těla. Stahuj a povoluj pánevní dno, vnímej, kdy pouze čůráš a kdy z tebe odtéká také krev, všimni si, co Tě vzrušuje a s jakými pocity se dotýkáš vlastního těla.


Prakticky pak:

ZAČNI REVIZÍ DÁMSKÝCH HYGIENICKÝCH POMŮCEK

Svobodná menstruace stejně jako práce s cykličností, s sebou nese větší sebe-uvědomění, větší respekt k potřebám vlastního těla, k většímu zájmu o to, jaké pomůcky se v rámci menstruace dotýkají s mou citlivou pokožkou. Velmi oblíbené tampóny například naprosto popírají krvácení, snaží se jej „zastavit“ nebo alespoň zachytit do nějaké praktické formy, která nám umožní se krve co nejjednodušeji zbavit. Ano, je to výborná pomůcka, pokud si chceš i při menstruaci jít zaběhat nebo zaplavat. To bys pak ale šla proti vlastní přirozenosti, proti vlastnímu cyklu. Nejlepší asi bude, když to vysvětlím na vlastním příkladu:


"Před pár lety jsem začala cítit potřebu, být více v kontaktu se svou menstruací. Tak nějak více si ji uvědomovat, vědět, že probíhá, tak nějak se na ni naladit a ne ji pouze nechat proběhnout a nějak ji přežít. A tak jsem si pořídila svou první látkovou vložku. Bylo to v Malajsii, v malé kavárničce s obchůdkem pro ženy. Tyhle látkové vložky jsem ale viděla už párkrát i v Česku, třeba na festivale Evolution v Praze. Napadlo mě, že když svou krev uvidím „na kalhotkách“, budu znát její barvu, vůni a intenzitu, že se tak lépe propojím se svým tělem. A stalo se. Bylo to jiné, než používat kalíšek. S ním jsem svou krev sice vídala, ale vždycky sem ji co nejrychleji vylila, opláchla se a kalíšek zase zavedla. Taky sem krev nikdy necítila vytékat, protože na poševních stěnách byl rozprostřen právě kalíšek, který krev postupně sbíral. Jednou za čas jsem ji pak prostě vylila a bylo zase „čisto“. Volba látkové oproti klasické jednorázové vložce pak padla proto, že jsem hodně cestovala a ne vždy byl k dispozici obchůdek, kde by se vložky daly koupit. Také mě bavily jejich vzory a příjemný materiál. Samozřejmě se do toho časem přidal i aspekt zero-waste a informace o účincích bělené bavlny na lidské zdraví."


Tímto jsem chtěla poukázat na to, že již existuje nepřeberné množství hygienických pomůcek, které můžeme v rámci menstruace používat. Některé náš cyklus popírají, jiné nám však dopřejí možnost být se svým cyklem stále v kontaktu a naplno si jej užívat. Seznam se s látkovými vložkami, kalíšky nebo třeba menstruačními houbami a vyzkoušej nejdříve změnu tímto směrem.

Až se více seznámíš se svou vlastní krví, vnitřními orgány a různými pocity, které Tě u menstruace potkávají, budeš lépe připravená veškeré pomůcky odložit.

UDĚLEJ SI DEN VOLNA A BUĎ NAHÁ

Za mě je odpočinek na místě vždy, alespoň ze začátku volné menstruace budeš ale potřebovat i větší dávku soukromí. Doporučuji Ti zůstat nahá, nebo minimálně od pasu dolů. Absence kalhotek a tím i větší šance „že ti to uteče“ Tě přivede ještě více k opravdovému pozorování vlastního těla.

Ze začátku budeš určitě chodit co chvilku na záchod, protože budeš mít pocit, že jinak bude všechno od krve. Je to v pořádku, jde jen o zvyk. Časem si budeš moci beze strachu vyrazit třeba i na procházku :) zde opět platí:


BUĎ K SOBĚ LASKAVÁ

Dovolím si říct, že svobodná menstruace je alespoň ze začátku docela náročnou technikou. Pokud bych se ji tedy chtěla naučit během jednoho měsíce, bylo by to pro mě velmi frustrující. Někdy sem to vydržela celý den, jindy sem na vědomé kontrolování a pozornost byla prostě příliš unavená. Někdy mi to šlo i přes noc, jindy jsem se probudila celá červená nebo naopak běhala na záchod několikrát za noc a vůbec se tedy nevyspala. Vše je o rovnováze a laskavosti. Netlač na sebe a půjde to samo.

PŘIPRAV SI ČERVENÉ POMOCNÍKY

Kup si červené povlečení nebo se podkládej červeným ručníkem. Pokud se oblékáš, vol pouze ty kousky, které Ti nebudou vadit potřísněné krví. Všude po bytě měj k dispozici kapesníčky, po kterých můžeš kdykoliv sáhnout, když zrovna nebudeš chtít krev na podlaze.


Až půjdeš na toaletu:

UVOLNI VŠE, CO DOKÁŽEŠ A DÝCHEJ ZHLUBOKA S OTEVŘENOU PUSOU

Krev nám z těla často odchází ve chvíli, kdy se jdeme vyčůrat – na toaletě je však potřeba posedět trošku delší dobu a vědomě se co nejvíce uvolnit. Pomůže Ti, když se vyhrbíš, pootevřeš ústa a zhluboka hlasitě vydechneš. Čelistí můžeš hýbat i ze strany na stranu a to kdykoliv během dne – pomůže Ti to uvolnit veškeré napětí či bolest v podbřišku. Vibrace zvuku také pomáhá odnášet napětí – neboj se tedy vydat hlasitou hlásku „ááách“, jako když si oddechuješ po náročné zkoušce nebo pracovní poradě.


Poslední, avšak velmi důležitý krok

SDÍLEJ, CO PROŽÍVÁŠ S PARTNEREM ČI S KAMARÁDKOU

To, že budeš o své menstruaci otevřeně komunikovat (nejdříve třeba se svými blízkými), Ti pomůže lépe si uvědomovat své pocity a vynést na povrch případné strachy. Z partnerovy strany pak můžeš získat mnohem větší podporu, přijetí a pochopení, než kdy dřív – bude mít totiž pocit, že Ti více rozumí a může Ti být oporou. Zároveň mu ukážeš, že Ti není lhostejné tvé vlastní tělo a můžeš ho inspirovat k větší sebelásce. S kamarádkou se pak můžete společně zasmát nevydařeným pokusům nebo naopak oslavit případné úspěchy.


Závěrem pár dalších poznatků

  • Mnohem lépe se během celé menstruace cítím vleže. Během prvních pokusů o volnou menstruaci to platilo mnohonásobně víc, neboť jsem se vždy po vstanutí snažila zatnout všechny svaly, abych náhodou krev nepustila dříve, což pak vedlo ke zbytečným bolestem

  • Ze začátku jsem byla na záchodě tak tisíckrát za den. Časem jsem zjistila, že během menstruace ztratím mnohem méně krve, než sem si myslela.

  • Délka a intenzita krvácení se rapidně zmenšila. Krvácím většinou dva dny, které vždy celé proležím a třetí a někdy čtvrtý den už jen „špiním“ a to už si většinou vezmu na pomoc látkové vložky :)

  • Po pár cyklech jsem se cítila i dost sebejistě na první výpravu ven. Nešla jsem tedy do společnosti, ale procházka v přírodě mi přišla velmi vhod. Navíc nikdo nevěděl, že nemám spodní prádlo a kdykoliv sem si mohla dřepnout a krev případně pustit. Teď většinou v prvních dnech vůbec nevycházím z domu, časem bych ale chtěla chodit odpočívat do přírody a krev nechávat tam.

  • S volnou menstruací se mi také pojí zcitlivování všech ženských orgánů a probouzení životní energie. Ať už to má přímou souvislost nebo ne, cítím během svobodné menstruace také větší chuť k intimnímu životu a léčivému doteku. Dříve jsem byla celá bolavá, nemohla se téměř hnout, natož se třeba pomilovat s partnerem. To se však nyní mění. O tom ale zas příště :)


Pokud máš ke svobodné menstruaci nějaké dotazy nebo vlastní zkušenosti, můžeš mi napsat, ráda se do tohoto tématu s Tebou ponořím ještě hloubš.


S láskou,

Luci

250 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše